• Reading time:Ten tekst przeczytasz w 2 min
  • Post category:Aktualności

  19 lutego 2024r przypada kolejna rocznica odzyskania wolności przez Białystok po wieloletniej niewoli.

W czasie zaborów z powodu różnych układów i porozumień  miasto znajdowało się to w zaborze pruskim to rosyjskim. Każdy z zaborców stosował własne metody zarządzania i polityki wobec mieszkańców. Miasto zmieniało wygląd a także funkcje. Najdłużej zachował się status ważnego ośrodka przemysłu włókienniczego. Wielkie wydarzenia w Europie, które angażowały Rosję znajdowały swoje echa w Białymstoku.

  Podobnie jak pozostałe ziemie polskie białostocczyzna z wielką nadzieję na wolność upatrywała w rozpoczętym w 1914r konflikcie jakim była I wojna światowa. W tym czasie na terenie ziem polskich toczyły się zacięte bitwy, tworzyły  się fronty walk, przechodziły wielkie armie co w niewyobrażalnym stopniu przyczyniało się do zniszczeń materialnych i niezliczonych ofiar w ludziach. Koniec wojny 11 listopada 1918r dla Białegostoku  jeszcze nie był momentem spokoju ale rozpoczął czas odliczania do odzyskania wolności. W grudniu 1918r do miasta przybył komisarz rządu polskiego Ignacy Mrozowski, który miał organizować życie w nowej rzeczywistości. Wyczekiwani polscy żołnierze pojawili się w Białymstoku 19.02.1919r entuzjastycznie witani przez mieszkańców. Niemcy wycofali się w spokoju. Na ratuszu powiał biało -czerwony sztandar. Miasto było wolne !!!