• Reading time:Ten tekst przeczytasz w 3 min
  • Post category:Aktualności

1 MAJA

     Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub inaczej Święto Pracy. To corocznie obchodzone święto dla uczczenia  osiągnięć robotników. Ustanowione zostało 1889r na I Kongresie II Międzynarodówki obradującej w Paryżu. Upamiętnia wydarzenia w Chicago w 1886r, gdzie robotnicy demonstrowali przeciwko złym warunkom panującym w fabrykach a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy – domagali się 8-godzinnego dnia pracy.

   W Polsce po raz pierwszy świętowano w 1890r. Na przestrzeni dziejów w różny sposób podkreślano solidarność robotniczą organizując wiece, pochody oraz festyny. Od 1950r.  w Polsce 1 maja ustanowiony jest  świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

2 MAJA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto ustanowione ustawą sejmu RP z 20 lutego 2004r. Celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych . Biały kolor flagi symbolizuje czystość i niepokalanie a czerwony odwagę i waleczność .Oficjalnie flaga uznana została za symbol narodowy Polski w 1919r.

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków a Granicą ustanowiony w 2001r w uznaniu wkładu Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

3 MAJA

 Dzień 3 maja to Narodowe Święto Trzeciego Maja lub inaczej Święto Konstytucji. Jako święto narodowe zostało wprowadzone do kalendarza w 1919r. W czasie II wojny światowej okupanci zdelegalizowali obchody rocznicowe, które powrócono w 1990r. Proklamowano wtedy święto narodowe i jest to dzień wolny od pracy.

  Konstytucja została uchwalona 231 lat temu w czasie obrad Sejmu Wielkiego ( 1788-1792)  3 maja 1791r. Była pierwszą w Europie  konstytucją. Opierała się na trójpodziale władzy, dziedziczności tronu, gwarantowała opiekę nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiła liberum veto.  Obowiązywała tylko rok ale pamięć o  spisanej narodowej konstytucji stała się filarem dążeń Polaków do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego państwa.