• Reading time:Ten tekst przeczytasz w 4 min
  • Post category:Aktualności

Finał III Ogólnopolskich Zawodów Projektowych w Projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego Edycja 2022/2023 zakończył się 21 maja 2023 roku w Łodzi. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, w składzie: Kacper Antoniuk kl. IVTI, Kacper Jabłoński kl. IV TI oraz Wojciech Pawłowski kl. II TI pod opieką Pana Marcina Domalewskiego, zdobyli pierwsze miejsce. Każdy z uczniów otrzymał nagrody w postaci robotów Makeblock – Zestaw Ultimate Robot Kit 2.0.
W trakcie zawodów musieli zmierzyć się z czterema zadaniami, które wymagały od nich umiejętności programowania i sterowania robotami.

Dzień Pierwszy:

Pierwsze zadanie dotyczyło robotów AGV (Automated Guided Vehicles), czyli samojezdnych wózków transportowych. Roboty te odczytywały informacje o swoim położeniu za pomocą czujnika z kodami kreskowymi. Zadaniem robotów było odczytanie kodów i wykonanie przypisanych do nich zadań.

Drugie zadanie polegało na tym, że robot musiał przejechać przez labirynt, omijając ściany. Start odbywał się w jednym z zaułków, który był otwarty tak, aby robot mógł wyjechać na zewnątrz po przejechaniu całej trasy. Liczba odwiedzonych zaułków, czas i bezbłędność przejazdu miały wpływ na zdobywaną punktację.

Dzień Drugi:

Trzecie zadanie polegało na przejechaniu trasy slalomem w jak najkrótszym czasie, unikając wychodzenia poza linie i uderzenia w przeszkody. Robot samodzielnie poruszał się po wyznaczonej trasie pomiędzy liniami, omijając napotkane przeszkody. Liczba przeszkód mogła wynosić od 1 do 6, a robot nie mógł wyjechać poza trasę ani dotknąć przeszkód.

Czwarte zadanie polegało na przejechaniu zapętlonego toru z różnymi nierównościami terenu, takimi jak wzniesienia, pochylenia czy ruchoma zapora. Robot musiał zatrzymać się przed rogatką kolejową, nie dotykając jej, i ruszyć dopiero po podniesieniu zapory. Na torze poruszał się również wirtualny pojazd uprzywilejowany który powodował zjechanie robota z trasy i odczekanie określonego czasu. Robot musiał wykonać co najmniej dwie pętle na wyznaczonym torze i zatrzymać się po otrzymaniu sygnału z pilota. Podczas zjazdów z wzniesień robot musiał zmniejszyć prędkość, aby zachować bezpieczeństwo.

Sukces uczniów w ogólnopolskich zawodach projektowych jest dowodem na to, że zdobywają oni nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które są niezwykle cenne na dzisiejszym rynku pracy.

Gratulujemy uczniom Kacprowi Antoniukowi, Kacprowi Jabłońskiemu
i Wojciechowi Pawłowskiemu oraz opiekunowi Marcinowi Domalewskiemu.