26 lutego 1927r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych II RP wydało okólnik, w którym ogłoszono że „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” staje się hymnem narodowym. W tym roku obchodzimy 95 rocznicę tego wydarzenia .
Okoliczności powstania „Pieśni Legionów” zwanych także „Mazurkiem Dąbrowskiego” są związane z wydarzeniami w Polsce i Europie. Po upadku Powstania Kościuszkowskiego i III rozbiorze Polski w 1795r. kraj nasz przestał istnieć na mapie Europy. Spora część rodaków udało się na emigrację min. do Francji, Szwajcarii a także do USA. Tam podejmowali działania aby odzyskać wolność. Przebywający we Francji jeden z uczestników Insurekcji Kościuszkowskiej gen. Henryk Dąbrowski zwrócił się do rządu francuskiego z prośbą o zgodę na utworzenie wojska polskiego. W tej sprawie został skierowany do głównodowodzącego wojskami francuskimi Napoleona Bonaparte. W wyniku zawartej w styczniu 1797r. w Reggio umowy wojskowej powołano odziały polskie, które miały stacjonować w północnych Włoszech w Republice Cisalpińskej ( Zaalpejskiej). Odziały te liczyły ok. 8 tys. żołnierzy. Wśród nich przebywał również patriota i poeta Józef Wybicki, który przysłuchując się melodiom nuconym przez tęskniących za krajem żołnierzy napisał tekst, który dał początek współczesnemu hymnowi. Początkowo pieśń ta była podobnie jak wcześniej „Bogurodzica”, „Rota” czy „Boże coś Polskę” była śpiewana aby Polaków podnieść na duchu, zagrzewać do walki, później w czasie koncertów lub na niektórych uroczystościach państwowych.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918r., kiedy porządkowano zasady funkcjonowania odrodzonego państwa w 1927r. podjęto ostateczną decyzję o hymnie narodowym .
