• Reading time:Ten tekst przeczytasz w 2 min
  • Post category:Aktualności

Celem obchodów tego dnia stało się upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, która ma związek z długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, objawiającym się przede wszystkim smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu, zniechęceniem do wszelkich aktywności oraz zaburzeniami snu.

 

Niestety, chorzy na depresję najczęściej nie chcą o niej mówić. Wstydzą się swojego problemu, odrzucają pomoc najbliższych i nie szukają ratunku u specjalistów, a depresję bezwzględnie powinno się leczyć.

 

Chorzy na depresję zaczynają zaniedbywać nie tylko codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą, ale też relacje z rodziną i przyjaciółmi. Zmiany nastroju przybierające charakter depresyjny, a trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz z codziennością, nie bój się prosić o pomoc, skontaktuj się ze specjalistą.